Planiranje vrta u hladu jako je bitno jer neke biljke ne mogu rasti na suncu, potreban su im dodatna sjenila koja ih štite. Iz sjenila Istra stoga su nam objasnili kako se pripremiti za uzgoj u hladu.
Upoznajte se s uvjetima vašeg vrta jer stvaranje vrtova u sjeni može biti izazov, ali takav bismo, kao vrtlari koji se suočavaju s toplijim i sušnijim ljetima, trebali prihvatiti kako bismo imali dugovječan, zdrav krajolik.
Iz sjenila Istra ističu da je prvi korak razumjeti uvjete uzgoja:
- Veličina vašeg prostora za sadnju
- Zona otpornosti na hladnoću
- Razine svjetla
- Uvjeti tla
Posjedovanje osnovnog znanja o području vrta pomoći će vam da odaberete biljke koje će najbolje rasti na vašem mjestu i vaše biljke će napredovati, a ne samo preživjeti. Biljka se neće dobro ponašati u uvjetima koji se razlikuju od onih potrebnih za rast. Biljka će biti pod stresom i neće moći postići svoju punu veličinu, oblik i oblik, niti će proizvesti zdrave listove i cvjetove. Biljke koje rastu u uvjetima koji nisu optimalni također imaju veću vjerojatnost da će podleći bolestima i oštećenjima od insekata.
Iz sjenila Istra napominju i činjenicu da je bitna razina svjetlosti sjene:
- Pjegava sjena: svjetlo se filtrira kroz krošnju drveća
- Svijetla sjena ili polusjena: oko 3-6 sati sunčeve svjetlosti
- Puna sjena: manje od 3 sata sunčeve svjetlosti
- Duboka sjena: gotovo bez sunčeve svjetlosti
Iako područja s djelomičnom sjenom dobivaju izravnu sunčevu svjetlost mali dio dana, intenzitet svjetla može biti prilično jak.
Stručnjaci iz sjenila Istra naučila nas je i tome da su brojne biljke koje rastu u djelomičnoj sjeni, poput šumskog divljeg cvijeća. Određeno bilje i lisnato povrće može se uzgajati u uvjetima pjegave do polusjene. Neke biljke podnose relativno nisku razinu osvjetljenja, a neke zapravo uspijevaju. Mnogi pokrivači tla dobro uspijevaju u sjenovitim područjima. Ako ćete imati dodatnih pitanja, sjenila Istra će nam drage volje pomagati i dalje sa svojim savjetima.